Close
logo
Pressrum Kontakt Produkt & pressbilder Sök
 
ENSV
  • Om oss
  • Förvärv och samarbeten
  • Produkter & Projekt
  • Våra bolag
  • Soltech i Kina
  • Investerare
Vår verksamhet
Hållbarhet
Vår vision Styrelse Ledning
Stefan Ölander Patrik Hahne Niclas Lundin Anna Svensson Josefin Sollander Oscar Nelson Cecilia Jungner
Karriär
Soltech Innovation Referensprojekt
Villa Flerbostadshus Offentlig sektor Industri & kontor
Våra produkter
Integrerade solceller Soltech Facade Soltech Utanpåliggande solceller
Våra målgrupper
Flerbostadshus Industri & Kommersiellt Offentlig sektor Villor
Aktien Bolagsstyrning Finansiella rapporter & kalender Advanced Soltech Sweden AB

28 juni 2021

Soltech levererar solenergi för 6,5 MSEK till Bostadsbolaget i Göteborg

Åtta hus i Norra Biskopsgården ska nu få solceller på taken. Det står klart sedan Soltech Energys dotterbolag NP Gruppen och en av Sveriges största kommunala hyresvärdar, Bostadsbolaget, skrivit ett avtal om en stor solcellssatsning i stadsdelen.

Solenergikoncernen Soltech har en transformationsstrategi som innebär att traditionella tak- fasad- och elföretag som förvärvas ska börja sälja solenergi. En strategi som bär frukt. Nu har Soltechs dotterbolag NP Gruppen nämligen skrivit under ett solcellsavtal med Bostadsbolaget, ett allmännyttigt bostadsföretag i Göteborg. Avtalet omfattar att NP Gruppen ska bygga solcellsanläggningar på åtta av Bostadsbolagets fastigheter i Norra Biskopsgården. Byggstart för anläggningarna är efter sommaren, och solcellsanläggningarna väntas stå klara senare i år.

– Det är med stolthet vi kan konstatera att det här projektet går från ritbord till verklighet. Detta innebär att hela åtta bostadshus får solceller på taket, vilket känns extra roligt då vi verkligen integrerar solenergin i människors vardag. Bostadsbolagets ambitiösa hållbarhetsmål och vår solenergi blir nu en perfect match och vi ser fram emot att göra Norra Biskopsgården lite grönare tillsammans, säger Marcus Juhlin, Solenergiansvarig på NP Gruppen.

Ferroamp hjälper till att balansera energin
Utöver solcellerna kommer även ett Ferroamp-system att installeras. Detta för att jämna ut effekttoppar samt för att göra det enklare för fastigheterna att behålla elen utan att exportera den. Oskar Scheiene, Energichef på Bostadsbolaget, ser med stor tillförsikt på den kommande solcellssatsningen i stadsdelen.

– Vi är glada över att vi nu landat i vårt hittills största solcellsprojekt som startar redan efter sommaren. Detta är en satsning som är helt i linje med våra ägardirektiv för att minska Bostadsbolagets klimatavtryck och öka vår andel av förnyelsebar energi. Det är också en satsning som passar väl in i en stadsbild och miljö där vi obegränsat vill lyfta fram hållbarhet på alla sätt. Vi ser fram emot att samarbeta med NP Gruppen för att solens strålar ska bli till grön energi i människors bostäder i Norra Biskopsgården, säger Oskar Scheiene, Energichef på Bostadsbolaget.

För mer information, kontakta:


Marcus Juhlin, Solenergiansvarig, NP Gruppen 
Mail: marcus.juhlin@np-gruppen.se 
Tel: 070- 853 45 82

Samuel Lakén, PR-ansvarig, Soltech Energy
Mail: samuel.laken@soltechenergy.com
Tel: 073- 705 69 61

Bifogade bilder


Bostadsbolaget Pic Norra Biskopsgarden Solceller

Dokument


Soltech levererar solenergi för 6,5 MSEK till Bostadsbolaget i Göteborg

Kontakta oss
Kontakta oss
Kontakt
  • Privatkund
  • Yrkeskund
  • Investerare
  • Press
  • ÅF-portal
Besöksadress

Soltech Energy Sweden AB (publ)
Birger Jarlsgatan 41 A
111 45 Stockholm
+46 (0)8 425 03 150

Kort om Soltech
Soltech-koncernen är en helhetsleverantör av energi- och solcellslösningar. Med kontroll över hela värdekedjan, från utveckling till installation, kan vi förvandla alla former av fastigheter till mer hållbara och självförsörjande energiproducenter.

Integritetspolicy

Visselblåsarfunktion:
Har du uppmärksammat något som inte känns rätt? Rapportera din misstanke om oegentlighet här.
Nyhetsbrev