KOMMUNIKÉ FRÅN EXTRA BOLAGSSTÄMMA I SOLTECH ENERGY SWEDEN AB (PUBL)
Idag, den 17 mars 2026, hölls extra bolagsstämma i Soltech Energy Sweden AB (publ) (”Soltech” eller ”Bolaget”). På stämman fattades följande beslut.
Fastställande av antal styrelseledamöter, val av två nya styrelseledamöter och arvode till nyvalda styrelseledamöter
Stämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att styrelsen ska bestå av sex styrelseledamöter för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Vidare beslutades att välja Petteri Saarinen och Joachim Zetterlund till nya styrelseledamöter samt att Ivana Stankovic och Bernt Ingman avgår från styrelsen. Det beslutades även att Petteri Saarinen väljs till styrelsens ordförande. Det noteras att Stefan Ölander, Ove Anebygd, Jacob Langhard-Rosencrantz och Thomas Mejdell kvarstår som ledamöter.
Det beslutades vidare att ett årligt arvode om 300 000 kronor till envar styrelseledamot och 600 000 kronor till styrelseordföranden jämte arvode för eventuellt utskottsarbete enligt senaste årsstämmans beslut, ska utgå till de nyvalda styrelseledamöterna och att sådant arvode till dessa ledamöter för tiden från det att valet av dem har verkan till slutet av nästa årsstämma ska utgå i proportion till längden av deras respektive mandattider.
Som framgår av kallelsen innebär beslutet att det lock-up-åtagande om 18 månader som lämnades av Stefan Ölander till Nordic Capital i samband med avyttringen av Sesol och genomförandet av företrädesemissionen som kommunicerades den 4 juli 2025 nu upphävs.
För detaljerad information avseende besluten, inklusive information om de nya ledamöterna, hänvisas till kallelsen som finns tillgänglig på Bolagets hemsida, www.soltechenergy.com.

