SOLTECH LEVERERAR 44% ORGANISK TILLVÄXT
VD-kommentar:
Soltechs tredje kvartal 2022 uppvisar en imponerande organisk tillväxt om hela 44 procent vilket jag är mycket stolt över. Vi förvärvar inte bara bolag, de utvecklas och växer inom Soltechfamiljen. Vi når 482,5 MSEK i intäkter vilket motsvarar 119 procent i tillväxt justerat för Advanced Soltech. Vi har dock fortfarande negativa siffror vad gäller resultat vilket är något som vi har stort fokus på att vända, inte minst genom att synergieffekter ska skördas. Soltech är inget förhoppningsbolag med låga eller obefintliga intäkter.
Vi går snart över 2 MDR i intäkter och det finns stora möjligheter för oss att få till ökad lönsamhet via synergieffekter ur denna stora intäktsmassa. Inte minst inköpssynergier mellan bolagen kommer att vara ett ännu större fokus framöver.
TREDJE KVARTALET I KORTHET
• Koncernens intäkter under kvartalet uppgick till 482,5 (267,2) MSEK, en ökning med 81 %. Justerat för Advanced Soltech* uppgick koncernens intäkter till 482,5 (220,1) MSEK, en ökning med 119 %.
• Koncernens organiska tillväxt uppgick till 44 % (39 %) och drivits av stor efterfrågan på solenergilösningar.
• Koncernens resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -55,3 (29,3) MSEK. Justerat för Advanced Soltech* uppgick koncernens EBITDA till -59,9 (-6,9) MSEK. EBITDA har påverkats positivt av resultat från andelar i intresseföretag med 4,6 MSEK. EBITDA har påverkats negativt av resultateffekter från Neabgruppen om -44,5 MSEK och utöver detta även påverkats av rådande komponentsbrist samt prisökningar på byggkomponenter. Prisökningarna påverkar framför allt koncernens fastprisprojekt som avtalades före prishöjningarna. Koncernen har under kvartalet även investerat i både nya förvärv och befintliga dotterbolag vilket fortsatt drivit ökade kostnader.
• Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till -84,8 (4,6) MSEK. Justerat för Advanced Soltech* uppgick EBIT till -89,4 (-18,2) MSEK. EBIT har, utöver ovan nämnda effekter på EBITDA, påverkats av ökade avskrivningar till följd av förvärv.
• Periodens resultat efter skatt uppgick till -91,1 (-10,6) MSEK.
• Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -33,3 (-116,9) MSEK och har påverkats av satsningar i befintlig verksamhet och ökade lagernivåer för att säkra leveranser till befintliga projekt.
• Periodens kassaflöde för koncernen uppgick till 98,6 (399,6) MSEK. I likhet med föregående år så har kassaflödet påverkats av genomförd nyemission i kvartalet om 186 MSEK (84 MSEK har tillförts efter rapportperiodens utgång).
• Resultat per aktie uppgick till -0,90 (-0,19).
• Neabgruppen har under kvartalet bidragit med totala intäkter om -4,7 MSEK och EBIT om -33,5 MSEK. Utöver detta har den beslutade konkursen lett till engångskostnader om -11 MSEK vilket inneburit att den totala resultatpåverkan från Neabgruppen och relaterade kostnader uppgick till -44,5 MSEK i kvartalet.
• Kriget i Ukraina har en indirekt effekt på koncernens kostnader och prisutvecklingen på de komponenter som krävs för tillverkning av solcellsanläggningar, takanläggningar, elinstallationer samt fasader. Soltech har ingen försäljning till Ryssland eller Ukraina.
DE FÖRSTA NIO MÅNADERNA I KORTHET
• Koncernens intäkter uppgick till 1 207 (674) MSEK, en ökning med 79 %. Justerat för Advanced Soltech uppgick intäkterna till 1 207 (554,3) MSEK, en ökning med 118 %.
• Koncernens organiska tillväxt uppgick till 39 % (42 %) och drivs primärt av stor efterfrågan på solenergilösningar.
• Koncernens resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -124 (50,3) MSEK. Justerat för Advanced Soltech* uppgick koncernens EBITDA till -131,2 (-38) MSEK. EBITDA har påverkats positivt av resultat från andelar i intresseföretag med 7,2 MSEK. EBITDA har påverkats negativt av resultateffekter från Neabgruppen om -71,6 MSEK och har utöver detta även påverkats negativt av de tidigare nämnda prisökningarna på komponenter. Koncernen har under året fortsatt investera i både nya förvärv och befintliga dotterbolag vilket driver ökade kostnader.
• Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till -192,6 (-15,6) MSEK. Justerat för Advanced Soltech* uppgick EBIT till -199,8 (-67,1) MSEK och har, utöver ovan nämnda effekter på EBITDA, påverkats av ökade avskrivningar på goodwill till följd av förvärv.
• Periodens resultat efter skatt uppgick till -202,4 (-60,6) MSEK.
• Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -146,5 (-72,7).
• Periodens kassaflöde för koncernen uppgick till -87,5 (272,3) MSEK.
• Resultat per aktie uppgick till -1,88 (-0,43).
• Neabgruppen har under 2022 bidragit med totala intäkter om 28,1 MSEK och EBIT om -60,6 MSEK. Utöver detta har den beslutade konkursen lett till engångskostnader om -11 MSEK vilket inneburit att den totala resultatpåverkan från Neabgruppen och relaterade kostnader uppgick till -71,6 MSEK.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET
Väsentliga händelser i dotterbolag:
• Dotterbolaget Rams El har vunnit två nya affärer gällande elinstallationer för skolor i Göteborg. Ordervärdet för de båda nya projekten uppgår till 21 MSEK.
• Dotterbolaget ESSA har fått ett uppdrag av fastighetsbolaget Örebroporten Fastigheter AB om en fasadentreprenad på Stadsbyggnadshuset, där en del av fasaden utgörs av byggnadsintegrerade solceller. Hela fasaden väntas driftsättas under våren 2023 och ordervärdet uppgår till ca 23,6 MSEK.
• Dotterbolaget Soltech Energy Solutions har skrivit avtal med det kommunala energibolaget Varberg Energi om en stor batteripark i Varberg som kommer att bidra till att stabilisera elnätet och optimera effektuttaget. Den totala investeringen för batteriparken uppgår till uppemot 100 MSEK.
• Ett långsiktigt elhandelsavtal har slutits mellan det kommunala energibolaget Nybro Energi och Soltech Energy Solutions. Avtalet innebär PPA-lösningar (Power Purchase Agreements) för storskaliga solcellsanläggningar.
Förvärv:
Soltech förvärvade den 1 juli 100 % av aktierna i TG:s El i Finspång AB samt det helägda dotterbolaget Smart Solkraft.
• Soltech förvärvade den 1 september 80 % av aktierna i Kalema E-Mobility AB (E-Mobility) med tillträde samma dag. Förvärvet är Soltechs första renodlade elbilsladdningsbolag med spetskompetens inom elbilsladdningsprojekt för företag och privatpersoner men även inom solenergitjänster.
• Soltech förvärvade den 21 september 100 % av aktierna i Takab i Jönköping AB (TAKAB) med tillträde den 3 oktober. TAKAB har cirka 30 anställda som utgår från bolagets säte i Jönköping.
Internationella förvärv:
Soltech förvärvade den 22 juni 65 % av aktierna i det spanska solenergibolaget Sud Energies Renovables SL med tillträde 5 juli. Detta etablerar koncernen på den kraftigt växande spanska solenergimarknaden. Förvärvet finansieras helt ur egen kassa och med nyemitterade Soltechaktier.
Övrigt:
Styrelsen i Soltech Energy AB (publ) beslutade med stöd av bolagsstämmans bemyndigande, att genomföra en nyemission om cirka 228 MSEK med företrädesrätt för befintliga aktieägare samt möjlig övertilldelning. Företrädesemissionen övertecknades och bolaget tillfördes ca 270 MSEK före emissionskostnader.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODEN
• Den 14 oktober ansökte Neabgruppen om konkurs. Vid förvärvet var Neabgruppen ett tydligt turn-around-case som Soltech arbetat aktivt med att vända. Den samlade bedömningen till grund för beslutet är att Neabgruppen kommer vara på ekonomiskt obestånd under en lång tid framöver och att det inte bedöms finnas förutsättningar att bedriva verksamheten vidare. Konkursförvaltare utsågs den 14 oktober och från detta datum har Soltech ej bestämmande inflytandet över bolaget längre. Detta innebär att Neabgruppen från detta datum ej kommer konsolideras och inte ha någon finansiell påverkan från 2023 och framåt. Neabgruppen har i kvartal 3 bidragit med omsättning om -0,2 MSEK och EBIT om -33,5 MSEK och för årets första nio månader med omsättning 36,5 MSEK och EBIT -71,6 MSEK. I detta ingår även omstruktureringskostnader till följd av konkursen om 11 MSEK. Soltech har under de senaste 12 månaderna arbetat aktivt för att vända den finansiella situationen i Neabgruppen både via tillskott och via tillsättande av personella resurser. Till följd av avkonsolideringen kommer Soltech under fjärde kvartalet få en ej kassaflödespåverkande rörelseintäkt om preliminärt beräknade 49 Mkr. Soltech förväntar sig inga ytterligare effekter eller kostnader från Neabgruppen kommande kvartal.
• Dotterbolaget Soltech Energy Solutions har skrivit avtal om en takplacerad solcellsanläggning som kommer att mäta cirka 9 400 kvadratmeter och bestå av 3 624 solpaneler. Färdigställd kommer solcellerna att ha en installerad effekt om 1 975 kWp och kommer att stå för en elproduktion som täcker 30 % av fastighetens elbehov. Solcellsanläggningen väntas driftsättas våren 2023.
• Soltech Energy Sweden AB har den 28 oktober förvärvat 20 % av aktierna i dotterbolaget Takrekond i Småland AB med tillträde samma dag. Soltech Energy äger nu 100 % av bolaget och förvärvet av de resterande aktierna i bolaget är ett led i arbetet att fortsätta att stärka Takrekonds transformation mot att bli ett soltakbolag.
*Advanced Soltech Sweden AB (ASAB) särnoterades på Nasdaq First North Growth Market den 29 oktober 2021 och avkonsoliderades därmed från koncernen vilket påverkar jämförelsetalen för 2021
Kvartalsrapporten samt övriga finansiella rapporter finns att tillgå på: https://soltechenergy.com/investerare/finansiella-rapporter-kalender/
FORTSATT MYCKET STARK TILLVÄXT UNDER KVARTAL 3
Soltech fortsätter att leverera tresiffrig tillväxt med en ökning på hela 110% på koncernnivå och 162% för den svenska verksamheten.
VD kommentar:
- Snabb tillväxt är vårt fokus och här levererar vi verkligen återigen. Att ha 162% tillväxt varav 39% organiskt är ett styrkebesked. Vi står starka inför 2022 som jag verkligen ser fram mot.
TREDJE KVARTALET I KORTHET
- Koncernens intäkter i kvartalet uppgick till 267,2 (127,2) MSEK. En ökning med 110 %. Koncernens organiska tillväxt uppgick till 39 %.
- Intäkterna i den svenska verksamheten ökade till 220,1 (84) MSEK, en ökning med 162 %.
- Intäkterna i den kinesiska verksamheten uppgick till 47,1 (43,2) MSEK, en ökning med 9 %.
- Koncernens resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 29,3 (38,9) MSEK. Minskningen drevs av fortsatt satsning i befintlig verksamhet samt är också kopplat till komponentbrist och ökade priser på varor.
- Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till 4,6 (23,1) MSEK. Minskningen av rörelseresultatet beror på ökade avskrivningar på goodwill, som en direkt följd av genomförda bolagsförvärv, samt investeringar i solenergianläggningar och satsningar på befintlig verksamhet.
- Periodens resultat efter skatt uppgick till -10,6 (-18,1) MSEK. Resultatet har påverkats av orealiserade kursdifferenser i den kinesiska verksamheten med 22,1 (1,3) MSEK.
- Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -116,9 (11,4) MSEK och har påverkats av satsningar i befintlig verksamhet och ökade lagernivåer för att säkra leveranser till befintliga projekt.
- Periodens kassaflöde för koncernen uppgick till 399,6 (85,5) MSEK. I likhet med föregående år så har kassaflödet påverkats av genomförd nyemission.
- Resultat per aktie uppgick till -0,19 (-0,31).
DE FÖRSTA NIO MÅNADERNA I KORTHET
- Koncernens intäkter uppgick till 674 (336,1) MSEK. En ökning med 101 %. Koncernens organiska tillväxt uppgick till 42 %.
- Intäkterna i den svenska verksamheten ökade till 554,3 (231) MSEK, en ökning med 140 %.
- Intäkterna i den kinesiska verksamheten ökade till 119,7 (105,1) MSEK, en ökning med 14 %.
- Koncernens resultat före avskrivningar (EBITDA) upp gick till 50,3 (87,3) MSEK. Minskningen drevs av fortsatt satsning i befintlig verksamhet samt är kopplat till komponentsbrist och ökade priser på varor. EBITDA har även påverkats negativt av engångseffekter om 11,7 MSEK avseende inlösen av minoritetsandelar samt omvärdering av tilläggs köpeskillingar.
- Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till -15,6 (43,9) MSEK. Minskningen av rörelseresultatet beror, utöver vad som framgår i föregående punkt, på ökade avskrivningar på goodwill, som en direkt följd av genomförda bolagsförvärv, samt investeringar i solenergianläggningar och satsningar på befintlig verksamhet.
- Periodens resultat efter skatt uppgick till -60,6 (-60,6) MSEK. Resultatet har påverkats av orealiserade kurs differenser i den kinesiska verksamheten med 58,7 (-4,8) MSEK.
- Coronapandemin har påverkat den svenska verksamheten främst i form av höjda transportkostnader samt prisökningar på bl a solpaneler. Orderingången är fortsatt god i kvartalet.
- Den kinesiska verksamheten påverkades i mindre utsträckning av Coronapandemin och enligt bolagets uppskattning en påverkan om -1,4 (-2,0) MSEK till följd av att den generella prissänkningen på el fortsatt ligger kvar.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER TREDJE KVARTALET
Sverige
- Styrelsen i Soltech Energy Sweden AB beslutade den 13 augusti 2021 att genomföra en nyemission om cirka 247 MSEK med företrädesrätt till befintliga aktieägare samt möjlig övertilldelning om ca 150 MSEK. Företrädesemissionen övertecknades med 166 % och bolaget tillfördes därmed 397 MSEK före emissionskostnader.
- Styrelsen i Soltech Energy Sweden AB fattade den 22 september beslut om att särnotera stamaktierna i dotterbolaget Advanced Soltech Sweden AB (ASAB) på Nasdaq First North Growth Market.
- Soltech Energy har per den 30 aug förvärvat 90,1 % av aktierna i Wettergrens Tak & Plåtslageri AB (Wettergrens) med tillträde den 2 september 2021.
- Soltech Energy har fattat beslut om att fusionera verksamheterna i de tre helägda dotterbolag MeraSol AB, Swede Energy Power Solutions AB, samt merparten av verksamheten i Soltech Sales & Support AB. Det nya bolaget heter Soltech Energy Solutions 1988 AB.
- Soltech Energys dotterbolag, Swede Energy har ingått avtal för det som kommer att bli Nordens största takplacerade solcellsanläggning, både sett till area och effekt. Ytan är 65 000 m2.
Kina
- ASABs dotterbolag i Kina, Advanced Soltech Energy Renewable Energy (ASRE), har under kvartalet tecknat nya orders som uppgår till en total installerad kapacitet om 13,6 MW.
- Vid utgången av perioden hade bolaget 51 (55) MW i tecknade order, samt projekt under bearbetning om 125 (134) MW.
- Under perioden tillfördes 71 MSEK före emissionskostnader i nyemission av preferensaktier.
- Den kinesiska verksamheten beviljas icke säkerställda lokala banklån om 40 miljoner CNY (ca 54 MSEK) till en ränta om ca 4,6 %.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODEN
- Soltech Energy har per den 1 oktober förvärvat 100 % av aktierna i elteknikbolaget NEAB Gruppen AB.
- Soltech Energy deltar på världsutställningen Expo 2020 i Dubai okt 2021 – mars 2022, där Soltech installerat 500 m2 soltak och 500 m2 solfasad på den svenska paviljongen.
- Valberedning inför bolagsstämma 12 maj 2022 i Soltech Energy Sweden AB (publ) har utsetts.
- Regeringen beslutade den 28 oktober om en förordningsändring som införs 1/1 2022, som tillåter överföring av energi mellan flera enheter utan krav på nätkoncession. Det kan förväntas förbättra möjligheterna och minska kostnaderna för solenergi investeringar i större fastigheter
- Den 29 oktober 2021 börsintroducerades Soltech Energy Sweden AB:s dotterbolag Advanced Soltech Sweden AB (ASAB) på Nasdaq First North Growth Market. Detta innebar att Soltech Energy AB:s ägarandel i bolaget efter IPO och konvertering av preferensaktier minskar från 50,73 % till 29,35 %. Vidare innebar detta att Soltech Energy Sweden AB inte längre har det bestämmande inflytandet över ASAB och att från och med den 29 oktober 2021 redovisas inte längre ASAB som ett dotterbolag i moderbolaget och koncernen. ASAB kommer från och med den 30 oktober 2021 att i koncernredovisningen redovisas som ett intressebolag enligt kapitalandelsmetoden.
I samband med särnoteringen uppstår ett omvärderingsresultat i koncernen. Preliminärt uppgår omvärderingsresultatet till ca 287 MSEK baserat på preliminära koncernmässiga värden per avyttringstidpunkten för ASAB. Omvärderingsresultatet är ej kassaflödespåverkande och kommer att redovisas i kvartal 4 2021.
Efter särnoteringen äger Soltech Energy Sweden AB 11 373 941 antal aktier i ASAB med ett bokfört värde om 27 kr per aktie, motsvarande värdet per aktie vid dagen för särnoteringen. Efter särnoteringen redovisar Soltech Energy Sweden AB i koncernen 307 MSEK i andelar i intressebolag. Övriga väsentliga effekter på balansräkningen för Soltechkoncernen är att anläggningstillgångarna minskar med ca 1,3 MDR varav solenergianläggningar utgör ca 1,2 MDR samt att långfristiga skulder minskar med ca 1 MDR, varav obligationslån utgör ca 0,9 MDR.
Soltechs innehav i ASAB redovisas fortsättningsvis kvartalsvis i rörelseresultatet och består av Soltech Energy Sweden AB:s resultatandel i ASAB, avskrivningar på övervärden i solenergianläggningar, uppskjuten skatt samt valutaomräkning av övervärden.
Börskursen i ASAB har sedan börsintroduktionen den 29 oktober utvecklats positivt med en stängningskurs den 29 november om 59,6 kr/aktie vilket motsvarar ett värde om ca 640 MSEK för Soltechs andel.
Stark tillväxt och fyra förvärv under kvartal 3
Soltech fortsätter att växa och levererar ett starkt tredje kvartal med 46 procents omsättningsökning och 45 procents ökning av rörelseresultatet (EBIT). Under första halvåret genomförde vi fyra förvärv och under tredje kvartalet genomfördes fyra till.
VD kommentar:
– Vi lever i en ny verklighet med pandemin hängande över oss. Inom Soltech ser vi dock tecken på en ännu starkare marknad för våra konkurrenskraftiga erbjudanden när både privatpersoner, företag och offentlig sektor satsar mer och mer på solenergi.
Tredje kvartalet i korthet
- Koncernens intäkter i kvartalet uppgick till 127,2 (87,3) MSEK. En ökning med 45,7%
- Intäkterna i den svenska verksamheten växte till 84 (51,9) MSEK, en ökning med 61,8%
- Koncernens resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 38,9 (30,2) MSEK. En ökning med 28,8%
- Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till 23,1 (15,9) MSEK. En ökning med 45,3%
- Periodens resultat efter skatt uppgick till -18,1 (6,4) MSEK. Resultatet har påverkats av orealiserade kursdifferenser i den kinesiska verksamheten med -8,5 (10,8) MSEK
- Periodens kassaflöde för koncernen uppgick till 85,5 (-76,3) MSEK. Periodens kassaflöde har bland annat påverkats positivt av genomförd nyemssion
- Resultat per aktie uppgick till -0,31 (0,13)
- Covid-19 bedöms ha haft en viss påverkan på den svenska verksamheten i kvartalet men orderingången är trots det fortsatt god
- Verksamheten i Kina har gjort ett starkt kvartal med 38,4 miljoner producerade kWh. Intäkterna påverkades dock negativt i perioden med ca 2 MSEK på grund av tillfälliga prissänkningar på el som en direkt följd av Covid-19. Kvartalet är även påverkat av orealiserade kurseffekter i den kinesiska verksamheten om totalt -8,5 (10,8) MSEK. Totalt finns 143 MW installerad kapacitet (solenergianläggningar) vid slutet av kvartalet
Första nio månaderna i sammandrag
- Totala rörelseintäkter uppgick till 336,1 (236,1) MSEK. En ökning med 42,4%
- Koncernens rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 87,3 (68,6) MSEK. En ökning med 27,3%
- Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till 43,9 (38,2) MSEK. En ökning med 14,9%
- Periodens resultat efter finansiella poster, valutaeffekter och skatt uppgick till -60,6 (-6,2) MSEK
- Covid-19 har haft en viss påverkan på den svenska verk- samheten under perioden. De primära effekterna har varit uppskjutna kundmöten och ordrar
- Covid-19 bedöms ha haft en negativ påverkan på intäkterna i kinesiska verksamheten under perioden med cirka 12,5 MSEK. Det beror på att en större andel än normalt av den producerade elen har sålts till nätet i stället för direkt till kund och då till ett lägre pris per kWh. Några kunders produktionsanläggningar i Kina var även stängda till i slutet av maj
Väsentliga händelser under perioden
- Soltechs dotterbolag i Kina, ASRE, har under kvartalet tecknat fem ordrar som totalt beräknas ge årliga intäkter om 12,7 MSEK, eller cirka 253,9 MSEK under avtalens 20-åriga löptider
- Styrelsen i Soltech Energy Sweden AB (publ) beslutade att, med stöd av bolagsstämmans bemyndigande, genomföra en företrädesemission om ca 98 Mkr för att finansiera fortsatt expansion via förvärv och för att utveckla befintliga dotterbolag. Utöver företrädesemissionen fanns det en möjlighet att besluta om en övertilldelningsemission om 46 MSEK. Företrädesemissionen övertecknades med 590 procent, övertilldelningsemissionen genomfördes fullt ut och Soltech tillfördes sammanlagt drygt 144 MSEK före emissionskostnader
- Soltech förvärvade 60 procent av aktierna i Miljö & Energi Ansvar Sverige AB med tillträde 1 september 2020
- Soltechs dotterbolag Swede Energy, Soltech Sales & Support och Measol ska bygga Sveriges största sol- och likströmsanläggning med Ferroamp. Ordervärdet är drygt 3 MSEK
- Soltech och PowerCell Sweden AB (publ) har undertecknat ett nordiskt samarbetsavtal för att utveckla lösningar för kunder som inbegriper både Soltechkoncernens produkter för solenergi och PowerCells produkter för lagring
- Soltechs dotterbolag Advanced Soltech tar in 131,5 MSEK innan emissionskostnader via teckning av nyutgivna preferensaktier. Detta i syfte att tillvarata de affärsmöjligheter bolaget har i Kina. Soltech äger fortsatt mer än 50% av aktierna i Advanced Soltech efter emissionen
- I samband med regeringens budgetproposition meddelades två viktiga förändringar för den svenska solenergimarknaden. KW-gränsen för skattskyldighet vid egenproducerad solenergi föreslås höjas vid årsskiftet, från dagens 255 kW installerad effekt till 500 kW. Vid samma tidpunkt föreslås även ett nytt avdrag för installation av grön energi (privata hushåll). Detta omfattar både solceller och laddningsmöjligheter för bland annat e-bilar
- Eurocommercial Properties valde Soltech dotterbolag Swede Energy Power Solutions till partner i sin satsning på Solenergi. Eurocommercial Properties installerar solenergi på sina resterande köpcentrum i Sverige och totalt kommer 1 658 kWp solenergilösningar installeras som beräknas producera ca 1 473 709 kWh/år
- Soltech förvärvade 80 procent av aktierna i Takrekond i Småland AB och 100 procent av aktierna i Takrekond i Kalmar AB med tillträde 1 oktober 2020
- Soltech förvärvade 60 procent av aktierna i Din Takläggare i Värmland Dalsland AB med tillträde 1 oktober 2020
Väsentliga händelser efter rapportperioden
- Soltechs dotterbolag Soltech Sales & Support har fått order via Bergman och Höök Byggnads AB att leverera semistransparenta solceller till slutkunden Wallenstam. Ordervärde ca 7 MSEK
- Soltechs dotterbolag i Kina, ASRE har tecknat orders som beräknas ge årliga intäkter om drygt 1,9 MSEK, eller cirka 38,7 MSEK under avtalens 20-åriga löptider